Časté dotazy

1) Jak ovlivňuje podlahové topení naše zdraví?

Jelikož teplý vzduch stoupá od podlahy postupně, nedochází k cirkulaci vzduchu jako u radiátorového topení, kde jsou větší teplotní rozdíly, a proto je zde víření výraznější. Podlahové topení pracuje s nižšími teplotami, proto je v místnosti s podlahovým topením vyšší vzdušná vlhkost. Z těchto důvodů je podlahové vytápění vhodné pro alergiky a astmatiky. Protože maximální povrchovou teplotu otopné plochy navrhujeme v pobytových místnostech na 29°C, v okrajových zónách na 33°C, je tento systém zdraví neškodný.

2) Jaká je povrchová teplota podlahy?

Povrchová teplota podlahy je závislá na druhu podlahové krytiny, na požadované teplotě v interiéru, na rozteči trubek podlahového topení a na teplotě topného média v trubkách. Omezujícím faktorem je norma ČSN EN 1264 "Návrhy teplovodního podlahového vytápění". Kde jsou stanoveny maximální povrchové teploty podlahy:

  • a) pobytové místnosti 29°C
  • b) koupelna 33°C
  • c) okolí bazénu 35°C

Pokud je při návrhu počítáno se všemi výše uvedenými faktory, pohybuje se povrchová teplota podlahy od cca 20°C do maximálních hodnot uváděných v ČSN EN 1264.

3) Mohu vytápět podlahovým vytápěním TERMOSYSTEM místnost nepravidelných tvarů?

Díky ohebnosti trubek, lze podlahové topení instalovat do místností jakýkoliv tvarů.

4) Mohu vytápět podlahovým vytápěním celý dům?

Samozřejmě, teplovodní podlahové vytápění může sloužit jako jediný zdroj tepla v celém domě, v dnešní době je tato varianta velmi rozšířená. Stejně tak lze kombinovat podlahové topení s radiátorovým, při této variantě je potřeba snížit teplotu vstupní vody do podlahového topení na max. 50°C. Toho lze docílit několika způsoby, s výběrem optimálního řešení Vám pomohou technici naší firmy.

5) Jakou krytinu mohu použít pro podlahové vytápění?

Pro podlahové topení lze použít jakoukoliv podlahovou krytinu (dlažba, plovoucí podlaha, dřevěná podlaha, lamino, PVC, koberec), ale její max. tepelný odpor R musí být menší 0,15 m2.K/W. Dřevěnné parkety doporučujeme s maximální tloušťkou 15 mm. Rovněž je nutné, aby byla krytina doporučena pro podlahové topení výrobcem. Volba krytiny je důležitá pro výpočet podlahové vytápění.

6) Je podlahové topení dražší než radiátorové?

Pořizovací náklady na podlahové vytápění TERMOSYSTEM a topení klasickými otopnými tělesy jsou srovnatelné. Celkové náklady na vytápění však budou v důsledku nižší. Díky přednostem podlahového vytápění uspoříte v porovnání s vytápěním otopnými tělesy 10 až 15% nákladů na topení ročně.

7) Jaký zdroj tepla je pro podlahové vytápění nejlepší?

Pro podlahové vytápění jsou ideální zdroje s plynulou regulací výkonu a nízkou výstupní teplotou vzhledem k nízkoteplotnímu potencionálu (teploty do 50°C) podlahové vytápění. Z tohoto důvodu se jeví jako nejvhodnější:

  • plynové kondenzační kotle
  • tepelná čerpadla
  • elektrokotle

Systémy solárních kolektorů, kotle na biomasu a tuhá paliva je nutno doplnit akumulačními nádobami.

8) Lze podlahovému topení TERMOSYSTEM důvěřovat?

Ano, lze. S 15-ti letou zárukou na trubky BARBI předního evropského výrobce INDUSTRIAL BLANSOL, jejichž životnost je minimálně 50 let, lze podlahovému vytápění TERMOSYSTEM plně důvěřovat.

9) Vyžaduje podlahové vytápění nějakou údržbu?

Nevyžaduje, jedná se o bezúdržbový systém.

10) O kolik se mi zvedne výška podlahy při použití vašeho podlahové vytápění TERMOSYSTEM?

  • u mokrého systému se Vám výška podlahy zvedne o cca 85 mm (30 mm izolace IZOROL, 55 mm anhydridu). Bez nášlapné vrstvy.
  • u suchého systému se Vám výška podlahy zvedne o cca 50 mm (30 mm systémová deska S-FORM, 2 x 10 mm cementotřískové (sádrovláknité) desky). Bez nášlapné vrstvy.
  • Pokud se pokládá podlahové topení TERMOSYSTEM na základovou desku, je potřeba pod izolaci IZOROL položit ještě dodatečnou izolaci z podlahového polystyrénu dle projektové dokumentace (min. tloušťka EPS desky cca 50 mm).

V dnešní době se v projektových dokumentacích nejčastěji navrhuje výška podlahy u nepodsklepených objektů na základové desce 150mm. Což odpovídá 50mm podlahového polystyrénu + 30mm IZOROL + 55mm anhydritu + 15mm nášlapná vrstva (dlažba, laminát….)