Na co si dát pozor

V dnešní době se na trhu nachází velké množství systémů podlahového vytápění. Odlišují se nejen cenou, ale i druhy a kvalitou použitých materiálů. Zorientovat se proto mezi tak velkou nabídkou firem, není pro laika zrovna snadné. Chtěli bychom Vás zde upozornit na několik faktorů, na které je vhodné se zaměřit při výběru podlahového vytápění.

Spolehlivý dodavatel

Při výběru dodavatelské firmy buďte opatrní , řiďte se svými instinkty a nevěřte všemu, co kdo na své stránky o sobě napíše. Jsou i takové firmy, kteří o sobě budou tvrdit že jsou výrobci , přestože v České republice žádný výrobce podlahového topení není. Dále se držte stranou od těch, kteří „všemu rozumí, nic není problém“ a pak zjistíte, že podlahové topení dělal 1x v životě v horším případě vůbec.

Vyžádejte si co nejvíce informací a nebojte se na cokoliv zeptat. Pokud požadované informace nedostanete, raději se obraťte jinam. Investice do podlahového topení nejsou malé a předpokládáte, že vám bude sloužit nejlépe celý život.

Materiál

Vzhledem k tomu, že podlahové vytápění nelze po zabetonování snadno vyměnit, či opravit, je třeba dbát na to, jaký materiál bude při montáži použit. Chtějte vědět co nejvíce o jednotlivých produktech podlahového topení a zvláštní pozornost by jste měli věnovat trubkám do vaší podlahy a vezměte raději obloukem ty firmy, které vám nabízejí „no name„ trubku bez doložení země původu, byť bude o pár korun levnější.

Kvalitní dodavatel by Vám měl být schopen doložit certifikáty či atesty k jednotlivým výrobkům. O kvalitě použitých materiálů může vypovídat také délka záruční doby, případně pojištění výrobce proti škodám způsobeným vadou materiálu a podobně.

Cena

Cena je ve většině případů nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje volbu dodavatele, ale pozor! Je třeba pozorně sledovat, co za své peníze dostáváte. Ono totiž „není všechno zlato, co se třpytí“ a to nejlevnější zpravidla nebývá nejvhodnější a už vůbec ne nejlepší.

Samozřejmě vždycky bude systém „nějak topit“, ale opravdu chcete, aby vám topení za mnoho desítek tisíc korun pouze „nějak topilo“?

Ideální topení by přece mělo fungovat tak, aby bylo co nejkomfortnější z hlediska rozložení teplot, co nejjednodušší z hlediska regulace, co nejšetrnější k lidskému zdraví a také co nejúspornější.

Cenu ovlivní kromě kvality zejména množství použitého materiálu. Lze navrhnout systém za cenu například 450,- Kč/m2. Pro stejný objekt lze ale navrhnout i systém v ceně řekněme 600,- Kč/m2. Rozdíl bude v tom, že u dražší varianty bude jednoduše řečeno více trubek a větší rozdělovače. To sice znamená vyšší počáteční investici, ale….. Vzhledem k tomu, že u dražší varianty budeme (díky větší hustotě trubek) potřebovat topnou vodu o nižší teplotě, bude tento systém ekonomicky do budoucna mnohem efektivnější a úspornější, protože na ohřev topné vody spotřebujeme mnohem méně energie.

A proto se nenechte zlákat nabídkami za nesmyslně nízkou cenu a raději se obraťte na odborníky. Podlahové vytápění si přece pořizujete pro sebe a na celý život!